Czy warto kupić dzbanek filtrujący wodę

Brita AlunaOd wielu lat w naszych supermarketach dostępne są dzbanki filtrujące wodę z kranu. To najprostszy sposób dostarczenia do domu czystej, schłodzonej i zdatnej do picia wody. Nie musimy kupować już wody w butelkach, nosić ją do domu i zaśmiecać środowisko plastikowymi butelkami. Teraz naprawdę szybko i skutecznie otrzymujemy nieskazitelną wodę do picia w domu.

Dzbanek filtrujący wodę na czym to polega

Dzbanek składa się z trzech elementów, pojemnika , do którego nalewamy wodę z kranu, filtra, przez którego woda zostaje przefiltrowana oraz pojemnika z czystą w wyniku filtrowania wodą. Po zdjęciu pokrywy wlewamy do dzbanka wodę z kranu. Woda przepływa swobodnie przez filtr i przedostaje się do drugiej komory, czyli części na wodę przefiltrowaną. Nie ma możliwości spotkania się płynu z obu komór i zmieszania ich.

Jak długo trzeba czekać na przefiltrowaną wodę

Zależy oczywiście od pojemności, ale przy pojemności 1,4 l, czas filtracji wyniesie ok. 10 minut.

Skąd wiadomo, kiedy należy wymieniać filtr

Producenci tworzą coraz więcej udoskonaleń pozwalających na śledzenie stopnia zabrudzenia filtra i tym samym wskazują moment, kiedy należy go wymienić. Jednym ze sposobów jest wskaźnik umieszczony na pokrywie dzbanka, który wskazuje datę pierwszego napełnienia dzbanka. Po upływie czasu, mniej więcej miesiąca, wskaźnik przesunie się na koniec skali. I to będzie sygnał do wymiany filtra. Innym ze sposobów jest umieszczenie lampki ledowej, która zmieni kolor, gdy będzie nadchodził czas wymiany filtra. Jednak lampka jest jednorazowa, to znaczy nie będzie można jej wymienić.

Jaki dzbanek filtrujący wodę wybrać

Do najpopularniejszych dzbanków filtrujących wodę od wielu lat należy dzbanek Brita. Można go kupić właściwie w każdym markecie czy sklepach RTV AGD. Dostępny jest w wielu pojemnościach i wielu kolorach. Można je dopasować do każdego koloru w kuchni czy do szafek. Dzbanek, dzięki swojemu kształtowi, lekko spłaszczonemu, mieści się swobodnie w lodówkach. Dzięki temu możemy mieć zawsze chłodną , orzeźwiającą wodę. Można też myć go w zmywarce, co bardzo ułatwia jego użytkowanie.

Kiedy decydujemy się na zakup dzbanka filtrującego wodę, trzeba dobrze przemyśleć, w jaki sposób będziemy go użytkować. Należy dopasować pojemność dzbanka do wielkości swojej rodziny. Jeżeli będzie za mała, a popyt na wodę mamy w domu duży, z czasem po prostu przestaniemy go używać. Warto też przemyśleć, czy kupujemy dzbanek od nieznanego nam producenta, czy szukamy znanego i cenionego. Od tego bowiem będzie też zależeć koszt miesięcznej eksploatacji dzbanka. Systematycznie do listy zakupów trzeba doliczyć zakup filtrów. Chociaż w dobrych sklepach i znani producenci, jak na przykład Brita, do pierwszego zakupu dołączają nawet kilka filtrów.

Ranking dzbanków filtrujących

Dzbanki filtrujące Brita są dostępne już do 100 zł, cena zależy też od tego, ile jednorazowo do dzbanka producent dołoży filtrów.

  1. Brita Aluna – 1,4 l, wkład Brita Maxtra – 69,99 zł Brita Aluna
  2. Brita Marella XL – 2 l, wkład Brita Maxtra – 79,99 złBrita Marella XL
  3. Brita Elemaris Cool – 1,4 l, wkład Brita Maxtra – 129,99 złBrita Elemaris Cool
  4. Aqua Optima Minerva – 1,5 l, wkład Evolve – 29,99 zł Aqua Optima Minerva
  5.  Laica j706 -1,25 l, wkład Bi-flux – 19,99 złLaica J31BA

Polecamy także butelkę Brita Fill & Go Vital z wkładem MicroDisc. Brita Fill & Go Vital Jest to ekologiczna alternatywa dla wody butelkowanej.

Jeden dysk filtruje do 150 litrów wody przez co działa do 4 tygodni. 3 sztuki wkładu MicroDisc kupisz już w cenie 49,99 zł .

Wkłady filtrujące, jak wybrać najlepszy

Wkłady należy wymieniać mniej więcej co miesiąc. Najczęściej na rynku dostępne są wkłady do filtrów ze złożem z węgla aktywnego. Usuwa on z wody chlor i jego pochodne, tym samym poprawia smak i barwę wody. Innego rodzajem wkładu jest żywica jonowymienna. Jej zadaniem jest zmiękczenie wody. Niektóre filtry posiadają żywicę w większych ilościach, taka woda jest świetna do gotowania. W ofercie są też filtry poprawiające pH wody. Wzbogacają one płyn w jony sodu, wapnia i potasu. Można dostać też takie wkłady, które wzbogacają wodę o magnez. Warto tu dobrać wkład w sposób przemyślany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *